Milli Mücadelenin 100. Yılında İstiklal Sergisi

İstiklal sergisi İstanbul/Sirkeci'de.
Sevgili arkadaşlar,

Bugün annemle beraber Mısır Çarşısı'na giderken İş Bankası Müzesi'nde Milli Mücadelenin 100. Yılına özel İstiklal Sergisi olduğunu gördük. Uzun zamandır bu taraflara gelmediğimizden belki de yeni haberimiz oldu. Hemen ziyaret etmek istedik.

Sergide milli mücadele dönemine ait eşyalar sergileniyor. Çok büyük, kapsamlı bir sergi olmasa da içeride bu dönemde kullanılmış birkaç silahı, eşyayı ve kıyafeti, yazışmaları ve not defterlerini görebiliyorsunuz. Sergiye sinevizyon desteği de sağlanmış buralardan dönemle ilgili kısa görüntüleri ve önemli olayları (İzmir yangını vb.) seyredebiliyorsunuz. Merak edenler için sergi ücretsiz.

Mili mücadele döneminde kullanılan matara, gaz maskesi ve dürbün.

Milli mücadele döneminde askerlerimizin kullandığı tüfekler

İstiklal sergisinin hemen üst katında İş Bankası müzesi de hizmet vermeye devam ediyor. Bu kısımda eski kumbaraları, reklamları, gazete küpürlerini, dosyaları ve planları görebilirsiniz. Ayrıca sanırım özel olarak yayınlanan Atatürk köşesinde, Atatürk'ün İş Bankası ziyaretinde imzaladığı bir banka defteri ve birkaç hatırası da mevcut.

Milli birlik ve beraberliğe her zamankinden daha fazla ihtiyaç duyduğumuz şu günlerde bayrağımız ve toprağımız için verilen mücadeleleri yeniden hatırlamak ve anlamak açısından sergiyi ziyaret etmek doğru bir motivasyon kaynağı olabilir. Bu vesileyle atalarımıza, aziz şehitlerimize Allah'tan rahmet diliyorum.

İş Bankası Müzesi konumu:

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Yorum yaptığınız için teşekkür ederim :)