Abd'de Şehirler Arası Otobüse Binmek

ABD'de Şehirler Arası Otobüsler
Arkadaşlar öncelikle sizi soğuk bir yolculuk bekliyor, hırkalarımızı ve kapüşonlalarınızı hazırlayıp yazıya devam edin! 

Washington'da geçirdiğim 3 haftanın ardından birkaç arkadaşımla New York'a gitmeye karar verdik. Kararın ardından yolculuk için tavsiyeler almak üzere orada yaşayan Türklere danıştık bu doğrultuda da biletlerimizi Wanderu internet sitesinden aldık. Sitede birçok saat ve istasyondan çeşitli otobüs firmalarının seferlerini görüntüleyebiliyorsunuz. Ayrıca sitede dolar haricinde Türk lirası ile de ödeme seçeneği mevcut ama kuru 6.05'e sabitlemişler. Ben bileti alırken dolar 5.60 civarında olduğu için ödemeyi dolarla yaptım. Yazıyı okuduğunuz tarihte bu sayılarda değişiklik olmuş olabilir bu nedenle mutlaka her iki ödeme seçeneği de hesaplayarak alışverişinizi yapın.

Washington-New York Otobüs Biletleri

Biletleri resimde de gördüğünüz üzere 38.50$'a aldım. Biletleri onayladıktan sonra üzerine vergi tutarı eklenmedi yani görülen fiyat, vergisi eklenmiş tutar. Biletleri aldıktan sonra 15-20 dakika içerisinde otobüs firmalarından e-mail alıyorsunuz. Bu e-maillerde otobüs biletiniz olarak kabul edilecek QR kodlar yer alıyor. Bu maillerde dikkat etmeniz gereken tek önemli şey QR kodun elektronik cihazlardan kabul edilip edilmediği. Örneğin Greyhound firması QR kodun basılı olmasını yani mailin çıktı alınmasını zorunlu olarak göstermişti ama Peter Pan firması herhangi bir elektronik cihazdan gösterilen QR kodu kabul ediyordu. Otobüse binmek için gara gittiğimde Greyhound ofisinde ücretsiz çıktı alabildiğiniz bir cihaz görmüştüm. Yani firma olası bir unutma durumu için size zorluk çıkarmıyor.

Otobüsüm Washington'da Union Station'dan kalktı. Arkadaşlarımla birlikte 1 saat öncesinde gara gelmiştim ama otobüse yaklaşık 15 dakika önce almaya başladılar. Biletlerde sizin için özel bir koltuk numarası yok. Önce gelen sıraya geçiyor ve otobüste istediğiniz yere oturabiliyorsunuz. Otobüsün en arkasında tuvalet olduğu için genelde herkes ön taraflarda oturmak istiyor. Otobüsün kapısında QR kodlarımızı kontrol ettirip içeri girdik. 

Washington-Otobüs Terminali
ABD'de otobüsler Türkiye'dekilere kıyasla oldukça eski ve konforsuz. Bu duruma Greyhound firmasının kalitesizliği de eklenince yaklaşık 5 saat sürecek sabır testine katılmış olduk. Greyhound en çok gördüğümüz otobüs firmalarından biriydi ayrıca hemen hemen her saat seferi olan hemen dolan bir otobüs firmasıydı bu nedenle kaliteli olduğunu düşünerek hemen onu tercih etmiştik. Hata yaptığımızı otobüs camındaki yağdan, gıcırdayan küçük koltuktan, ayağınıza gelen kola şişelerinden anlamıştım ama yapacak bir şey yoktu. Yolculuk başladığında hemen uyumaya çalıştım ama bir süre sonra klimanın soğuna uyandım. Üzerime yanıma aldığım hırkayı aldım tekrar uyumaya çalıştım. Ama o kadar soğuktu ki üşümekten uyuyamıyordum. Yanıma aldığım yedek pantolon ve tişörtle camın altından bana doğru gelen klima çıkışını tıkadım. Etrafıma baktığımda herkes tedbirli gelmişti. Battaniyeler, montlar, kışlık kazaklar... Otobüste ben ve arkadaşlarımdan başka kimse üşümüyordu. New York'a hasta olma korkusuyla ilerlerken burnum akmaya, sesim değişmeye, yutkunurken boğazım acımaya başlamış, içimden "kaptan bu ne soğuk yav😰" diyerek yolu izliyordum. Otobüste olduğu söylenen Wifi'a asla bağlanamadım ve yaklaştıkça kötü kokmaya başlayan tuvalete giremedim, berbat bir deneyimdi. Neyse ki hasta olmadan otobüsten indim ve ılık bir New York gecesi cahil cesaretiyle Times meydanına yürüdüm...

Birkaç gün sonra dönüş yolculuğu için oldukça mutsuz bir şekilde Port Authority Otobüs Terminaline geldim. Times meydanına oldukça yakın bu istasyon oldukça büyük ve karışıktı. Dönüşü Greyhound ile değil Peter Pan şirketiyle yapacaktım. Greyhound gibi hemen hemen kalkışa 15 dakika süre varken bizi otobüse aldılar. Yukarıda da bahsettiğim gibi girişi telefondan QR kod göstererek yaptım. Çok daha yeni(Türkiye'ye göre eski), çok daha temiz ve çok daha konforlu bir otobüstü. Yaklaşık 15-20 kişi bindikten sonra hemen yola çıktık. Öncelikle otobüste olduğu söylenen Wifi bu sefer gerçekten de vardı, çok mutlu olmuştum çünkü Washington'ın aksine New York'ta ücretsiz Wifi bulmak çok ama çok zordu. Çölde nehir bulmuş bedevi gibi hemen çöktüm, gayette hızlıydı. Ön sıralarda yanım boş bir şekilde ilerlerken ışıklar kapandı ve soğuk klima çalışmaya başladı. Eyvah dedikten sonra hırkamı üzerime giyip gerekli tıkama işlemlerinin ardından soğukluğun üşütecek derecede olmadığını hissedip rahatladım. Trafik olmasına rağmen çok rahat bir yolculuktu. Zamanında Washington'a gelmiş, yol boyunca bir şeyden tiksinmemiş ve dinlenmiştim.

Tabii koltuk arkası ekranlar, yol boyunca yapılan ikramlar, tuvalet temizliği falan bunlar Türkiye'de olan "lüks" şeylermiş...ABD'de şehir içi otobüsler gibi şehirler arası otobüslerde çok gelişmiş değil.

Detaylıca iki yolculuktan da bahsetmeye çalıştım. Bir sorunuz, eklemek veya düzeltmek istediğiniz bir yer varsa yorum atabilirsiniz! 

Yolculuk ve firmalar hakkında yaptığım puanlama şu şekilde

GREYHOUND (Washington-New York)⭐️ 

PETER PAN (New York-Washington) ⭐️⭐️⭐️⭐️

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Yorum yaptığınız için teşekkür ederim :)